Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Drix

Drix našel nový domov v Březové – Oleško.

Drix je asi 10 letý kastrovaný kříženeček. Váží 7 kg a měří 30 cm v kohoutku. Drix se ze všeho nejraději chová. Jak k němu přiblížíme paže, už se odpéruje a povyskočí do náruče. Je mu jedno, kdo ho bude chovat, jestli dospělák či dítě, všechny má rád. S ostatními pejsky vychází bez problémů. Drixík je vděčný malý závisláček, který potřebuje člověka, který bude co nejvíc s ním, třikrát denně s ním vyjde na krátkou procházku a pak o něj bude pečovat doma v teplíčku.

Drix byl odchycen 19. 3. 2022 poblíž Agrostroje v Pelhřimově. Nálezci v těch místech pravidelně venčívají svého psa, který během dvou dnů opakovaně očichával jakýsi černý kus hadru ležící pod křovím. Při další procházce to nálezcům nedalo a šli se podívat, co tam jejich pes pokaždé tak důkladně zkoumá. Zblízka již bylo jasné, že to není hadr, ale malý černý pejsek, který tam celou dobu odevzdaně ležel. Nalezeneček vypadal zle – sípal při každém nádechu, nezvedal se a byl úplně prochladlý. Nálezci psíčka vzali hned domů do tepla a volali nám. Rozjeli jsme se na veterinární pohotovost na kliniku v Jindřichově Hradci, protože jsme o něj měli obavy. Po vyšetření nám byl propuštěn do domácí péče s celou řadou léků. A začali jsme mu pracovně říkat Hadříček. Brzy jsme však zjistili, že je to pejsek mazlivý, vděčný a něžný a zaslouží si tedy pěknější jméno a tak jsme ho přejmenovali na Drixíčka. Drix neměl mikročip a majitel se nepřihlásil.
Po 4 dnech jsme s Drixíkem dojeli na kontrolu. Dýchání se podstatně zlepšilo, ale bylo ještě nutné pokračovat v antibiotické léčbě. Na následující týden jsme naplánovali endoskopii hrtanu, protože na rentgenových snímcích byl patrný nález patologické masy. Endoskopie v celkové anestezii proběhla 31. 3. 2022. Drixík má oteklé a téměř nehybné chrupavky hrtanu, příčina může být nejspíše degenerativní. Do původního nepatologického stavu se hrtan již nemůže nikdy vrátit, časem se může a nemusí stav zhoršovat. Léčba probíhá aktuálně podáváním bronchodilatans – léků na zlepšení průchodnosti dýchacích cest. Při zhoršení lze ještě použít inhalační kortikoidy, v případě nouze – pes se dusí – existuje varianta operace, ale ta je možná pouze na několika málo specializovaných klinikách ČR, je náročná a riziková a využívá se obvykle jako poslední možnost s omezenou pravděpodobností úspěšnosti. Drix bude muset mít léky do konce života, doufáme, že mu budou dlouhodobě zabírat a operace nebude nutná. Po několika dnech léčby je Drixík schopen desetiminutové procházky po svých, na počátku jen postával a lapal po dechu. Po třech týdnech si to šlape svým pohodovým tempíčkem i 20 minut. Kromě nálezu na hrtanu je Drixík kardiak, užívá léky na srdíčko a odvodnění. Dále má – naštěstí ve velmi malé míře – kožní parazit demodex, dostává speciální pipety a koupeme ho ve veterinárních přípravcích. V nejbližší době musíme vyřešit zoubky plné plaku a zánět dásní, pravděpodobně ho čeká ještě jedna narkoza.

Pozdravy z nového domova:

Přejít nahoru