Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Raf

Vzpomínka na Rafa – pejska, který u nás prožil skoro 5 let a nikdy nenašel domov. Poslední roky už byl jak náš vlastní – chodil s námi na volno kamkoli, třeba i půldenní výlety po okolí, trávili jsme společně hodiny a hodiny venku – Raf hrabáním myší a já pracemi na zahradě, obžínáním v lese, na mezích… Raf měl vždy citlivější trávení, už i exmajitelé sdělili, že míval krvavé průjmy. Každoročně jsme nechávali dělat kontrolní rozbory krve, jako u straších pejsků standardně děláme. Poslední pravidelný, v září 2020, byl bez nálezu mimo normu. A pak, v lednu 2021, začaly první varovné signály. Jindy žrádla velmi žádostivý pes, přestával mít chuť k jídlu a začínal být skleslý. Neváhali jsme a zajeli jsme s Rafem na vyšetření na kliniku do Jindřichova Hradce. Průběh léčby jsme postupně přidávali, zde je vše pohromadě, včetně popisu poslední fáze léčby, kterou bychom tímto rádi doplnili.

26. 1. 2021 První vyšetření, bylo zjištěno, ze Rafovi nepracuje žlučník a má zvětšená játra se změněnou strukturou a sníženou funkcí. Sliznice mají nažloutlou barvu a signalizují hepatitidu. Raf dostal celou řadu léků, máme ho v domácí péči a každý den ho vozíme na kontroly. Příčina může být onkologická nebo obstrukce žlučníku – kámen, sediment… Prognóza je v tuto chvíli otevřená spíše nepříznivá. Máme o Rafa velký strach a doufáme ve variantu obstrukce, kde je šance rozehnat problémy léky.

2. 2. 2021 Rafovo stav se přes již týdenní podáváni léků a infuzní terapii stále zhoršuje. První dny léčby přišla dočasná úleva, každou kontrolu byl žlučník o něco menší. Hodnoty jaterního enzymu však zůstávají stále neměřitelné a po všech vyšetřeních a klinických projevech se veterináři domnívají, že příčinou selhávajících jater je nádorové bujení. Včera lékařka doporučila euthanazii. Ještě jsme se dohodli, že přistoupíme k probatorní laparotomii a biopsii jater, abychom měli pro rozhodnutí přesnější diagnostiku. Nikoho z nás by před 14 dny nenapadlo, že Raf, který hopkal a smál se jako na úvodní fotce naší FB stránky, teď bude apaticky ležet, třást se a sotva se vyšourá vyčurat.

5. 2. 2021 Protože se Raf na několik dnů zlepšil, odložili jsme plánovanou probatorní laparotomii a zintenzivnili léčbu. Raf dostává od pondělka další hepatoprotektiva, pokračujeme v infuzní terapii obsahující vitaminy a další podpůrné látky. Uvnitř Rafovo bolavého bříška je však agresivní odboj, veterináři se shodují, že na 99 procent je to zhoubné bujení.

6. 2. 2021 Dočasné zlepšení vystřídalo zhoršení, Rafovi se přitížilo navíc o zvracení a ztížené vyprazdňování. Zítra brzy ráno jedeme na probatorku, s tím, že pokud se biopsií jater potvrdí onkologická příčina, necháme ho spát navždy.

7. 2. 2021 Raf zvládl probatorní laparotomii dobře – výsledky biopsie jsou příznivé – rakovina to není. Hlavní příčinou potíží je chronický zánět slinivky, která je místy nekrotická. Pan doktor Rafovi vyjmul žlučník.

8. 2. 2021 Zdá se, že odstranění žlučníku má příznivý vliv na vývoj, Raf pozvolna přijímá potravu bez potíží.

10. 2. 2021 Raf se po několika světlých dnech opět zhoršil a včera jsme byli na kontrole na klinice. Dobrá zpráva je, že játra se vrátily do měřitelných hodnot a mohly by fungovat. Zásadním problémem je slinivka, která přešla do akutního zánětu a zcela brání trávení, Žaludek úplně stojí, Raf zvrací do pár minut i vodu. Za poslední dny s nechutenstvím zhubl a sotva se drží na nohou. Domluvili jsme se na posledním pokusu o zintezivnění medikace a hospitalizaci přes noc. Dnes dopoledne jsme si volali s klinikou a léky už nijak nezabírají, Raf přešel do apatie.

11. 2. 2021 Na dnešek jsme měli pozvaného veterináře na uspání Rafa v domácím prostředí. Raf ovšem najednou začal opět pěkně jíst. To nešlo vzdát, s novou nadějí jsme se rozhodli pro návštěvu Kliniky chorob psů a koček na VFU v Brně. Rafa si zde na 14 dní nechali na hospitalizaci. Každý den mu brněnská kolegyně nosila vařené maso s rýží a začalo se zdát, že vše je na dobré cestě. Nastal den, kdy jsme si veselého Rafa vyzvedli a vrátili se domů. První dva dny byly skvělé, ale třetí den se vše opět začalo vracet do nám již bohužel známých kolejí. Raf jedl méně a méně, byl víc a víc skleslý. Extrémně pil a extrémně močil, přesto se začínal dostával na hranici dehydratace, po víkendu se přidalo zvracení vody. Na plánované kontrole na klinice v Brně 5. den po propuštění paní doktorka po zhodnocení celé více než dvouměsíční intenzivní léčby a škály veškerých výsledků diagnostiky konstatovala, že funkce Rafovo slinivky ve spojitosti se zhoršenými játry a žlučovými cestami je natolik zhoršená a omezená, že tělo je zřejmě závislé na infuzích a nedokáže bez trvalé podpory fungovat. Navrhla dvě možnosti, z nichž doporučila tu první – euthanazii. Druhá možnost byla další dlouhodobější hospitalizace, kdy za předpokladu pokračování v infuzích cca dva týdny pro získání stabilizace tak, aby Raf byl schopen sedace pro zavedení nosojícnové sondy, kterou by byl minimálně půl roku vyživován speciální tekutou nízkotučnou stravou. Zde jsme se shodli, že Rafova další hospitalizace pro něj bude opět velmi stresující. Prognóza pro tuto variantu je otevřená, vzhledem k věku a dosavadní léčbě nepříznivá. Dále paní doktorka zmiňovala sníženou kvalitu života během měsíců vyživování nosojícnovou sondou. Raf už v té chvíli byl o 6 kilo hubenější než dřív, vyčerpaný, s neustávajícími bolestmi břicha. Ačkoliv to pro nás bylo strašně těžké, cítili jsme, že možnosti a Rafovo síly jsou vyčerpané. Dovezli jsme ho domů a náš pan veterinář přijel a uspal ho v Rafovo nejoblíbenějším místě pro odpočinek – v mé posteli. Raf spí svůj věčný sen na zahradě v místě, kde nejraději hrabával myši…

Raf je asi 12 letý kříženec jezevčíka a rotwailera. Váží 18 kg a měří 39 cm v kohoutku. Raf je velmi radostný pes, poskakuje jak pingpongový míček, miluje procházky, sníh, když mu hodím klacek, tak si ho radostně nese (aport nechápe, ale je šťastný, že mu člověk ten klacek jedenkrát hodil). Největším Rafaelovým hobby je hloubení děr po myších chodbičkách. K lidem je milý, mazlivý a celkem poslušný, na vodítku chodí dobře, pouze však do chvíle, kdy spatří jiné zvíře. Ke psům a velkým fenám se chová dominantně, často jde do konfliktu, pokud se na něj druhý pes jen hůř podívá. Zpočátku startoval po všech psech i fenách zcela bezhlavě, nyní se již nechá odvolat…podobně je to i při setkání s hospodářskými zvířaty. S nimi udělal veliký pokrok – zásadně se k nim nijak nedobývá jako to dokážou někteří jiní psi a když potká volně např. slepici, projde kolem ní a ví, že bychom se jinak zlobili. Malé feny má rád. Je schopný bezproblémového soužití s domácí kočkou/kocourem. Nemá rád některé ošetřování, začne vrčet a bez košíku by kousl – zřejmě se bojí. Je zvyklý v bytě, má perfektní hygienické návyky a nevadí mu čekat na pána sám. Raději pro zkušeného chovatele, výhradně ke starším dětem, děti do dvou let nechápe. Byl odložen, bohužel velmi nepříjemným způsobem, kdy majitelé uvedli, že ho nalezli u dálnice, aby nemuseli platit vstupní poplatek.

Přejít nahoru