Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Bambík – V LÉČENÍ

Bambík je 8 letý kastrovaný kříženec jezevčíka mohutnější postavy. Váží 18 kg a měří 40 cm v kohoutku. Bambík je aktivní, veselý a hravý pejsek. Každého vítá, vesele se kroutí a moc rád se mazlí. Po procházce se rozvalí na záda a nechá si drbat bříško nebo všelijak laškuje. Už pochopil, že s hračkami je zábava a naučil se několik povelů a klidu. Miluje procházky, na delším vodítku skoro netahá, na kratším je to potíž. S ostatními psy vychází bezproblémově, je zcela nekonfliktní, u nás žije ve smečce s jinými psy i fenami. Při setkávání s novými cizími psy někdy panikaří a pokouší se je preventivně vyděsit, ale záhy si dá říct.
Bambi má v sobě jezevčíka a s tím spojené určité riziko potíží s páteří. Prodělal u nás akutní problém, měl přiskříplý nerv a hrozilo ochrnutí zadních nohou. Naštěstí zabrala konzervativní léčba a nyní je zcela bez potíží, řádí jak černá ruka a je neunavitelný. Stejně jako pro každého jezevčíka nebo jeho křížence pro něj nejsou vhodné schody, výskoky, nesmí prochladnout třeba ležením na dešti nebo v zimě na zahradě a v extrémní zimě bude dobré, aby měl krytá záda vhodným oblečkem. Hledá domov v teple v bytě, kde je čistotný a nic neničí a samotu zvládá dobře.

Bambimu začátkem května 2022 vyhřezla ploténka a zcela ochrnul na zadní polovinu těla včetně svěračů. Po nutné diagnostice CT, MRI a předoperačním vyšetření následovala operace na neurologii MVDr. Petra Johanidese ve Žďáru nad Sázavou. Ačkoli operace páteře kříženců jezevčíků jsou zde rutinní, u Bambiho byla celá řada komplikací – mícha byla v delším úseku promodralá, vše ztěžovalo silné krvácení a navíc bylo nutné odstranění obrovské patologické masy. Na následné hospitalizaci byl Bambi extrémně excitovaný, byli jsme nuceni jej předčasně převzít do domácí péče. Přebírali jsme ho již tympanického a v noci jsme ho pro známky dilatace žaludku akutně vezli na kliniku do Jindřichova Hradce, kdy byla potvrzena torze žaludku a následovala okamžitá operace. Tato operace byla nevyhnutná, protože se jednalo o život ohrožující stav, bohužel však byla riziková pro zoperovanou páteř. Následná intenzivní rehabilitace trvala několik měsíců, dojížděli jsme za fyzioterapetkou a 3x denně cvičili doma podle jejích pokynů. Bambi je nyní schopen chůze, funkce svěračů se onovili na 100 procent. Chůze je stále ne zcela dobře koordinovaná, rehabilitace ještě bude několik měsíců pokračovat, do stavu před epizodou se pravděpodobně již Bambi nedopracuje.

Bambík se nám bohužel po roce vrátil z adopce, jelikož osvojitelé nezvládají řešit jeho zdravotní stav. Nutno dodat, že do jeho léčby za dobu adopce investovali mnoho času, peněz i energie, už je to však nad jejich síly.

Bambík se toulal po sousední vesnici, kde nám jej předali nálezci. Majitelé Bambíka již nechtěli zpět a tak byl přijat k nám 15.3.2020.

 

Přejít nahoru