Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Poděkování – léčba Nely

Poděkování Nadačnímu fondu PSÍ NADĚJE za poskytnutí částky přes 100 000,- Kč na léčbu Nely, Nadačnímu fondu PES V NOUZI za další příspěvky, a samozřejmě všem dárcům, kteří na léčbu Nely přispěli.

Nela žila prvních 7 let života na vesnici. Měla štěňata, několikrát dostala antikoncepci od místního zootechnika. A pak se objevil první nádor na mléčné liště. Několik let jí prorůstaly lišty dalšími nádory. Naše cesty se protnuly v zimě 2019, na Silvestra. Nelu jsme potkaly na cestě ve vsi, na liště měla z dálky viditelný nádor velikosti pomeranče s odkapávajícím zapáchajícím hnisavým sekretem. Po dohodě s majiteli jsme ji převzali do péče.

Nela postupně absolvovala 4 operace, kdy byla kastrována a byly jí vyjmuty lišty, nádory… Rok byla na chemoterapii, po vyčerpání všech možností jsme přešli na antibiotika. Zároveň dostávala celou řadu bylinných podpůrných preparátů. Po zhojení po první operaci se Nele hodně ulevilo. Z vyjukané fenky ze zahradního kotce se stala veselá až mile praštěná, uštěkaná baba vyluzující štěkovytí na přivítanou; věčně táhnoucí na vodítku – teď už chodí jen na volno a ani se od nás nehne. Líže nám obličeje a hraje hru na něžně ochňapanou ruku, kouká, co kde ukrást nevhodného do psího žaludku, fexíruje ostatní psy a stokrát za den otravuje s vítáním.

Rok a půl utekl jak voda a s ním i nejlepší období, kdy vyjma klidu po operacích užívala Nelunda života naplno. Zhoubné bujení se dařilo dlouho utlumit na minimum, nyní však už jsou možnosti veterinární vědy vyčerpané. Nádory pozvolna přirůstají a zdá se, že proti nim nemáme dostatečně účinné zbraně. Nasadily jsme ještě homeopatika, neustáváme v posilování imunity pomocí bylinných preparátů všeho druhu, ale je zřejmé, že cesta zpět už není. Nela dnes více odpočívá než dřív, raději se mazlí než řádí a hlavně má starost, čím si zaplnit bříško (a pak se tedy tváří kysele, když nesu lahvičku s hořkými bylinkami). My i ona už víme, že její pozemská cesta se krátí teď rychleji než kdykoli předtím. Přesto se neustále snažíme hledat cesty a léky na to, jak zastavit čas…

Přejít nahoru