Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Tokar

Tokar našel nový domov v Sázavě, kde žije s rodinou v RD ještě se psí a kočičí kamarádkou.

Tokar je 5 letý kříženec bandoga. Váží 60 kg a měří 70 cm v kohoutku. Tokar je vítací pes. Rozvlní se a doslova tančí, jakmile přijdeme. Má ze všeho a z každého radost, na procházkách je šťastný, bez potíží míjí lidi, běžce, cyklisty a nyní dokonce už i v úplném klidu u nohy míjíme hysterické psy sípající na napnutých vodítkách. Tokárek je poslušný a ochotně sedá, lehá, dává pac, zvládá všelijaké tríčky, přibíhá na přivolání a při míjení nových věcí se ohlíží na psovoda a čeká na pokyn, jak se zachovat. Tokar hledá pána, který bude mít přirozenou autoritu a využije Tokarův zájem o spolupráci, pro první měsíce soužití dodá promyšleným přístupem Tokarovi sebejistotu a pocit bezpečí a nenechá ho o ničem rozhodovat. Nyní ještě zbývá popracovat na manipulaci, ze které do určité míry může mít Tokar panickou hrůzu, stejně tak jako má z nasazení koše, což situaci neulehčuje. Zpočátku si hodně dramaticky hlídal misku, rozsypané pamlsky nebo nalezenou kost či jinou nechutnost, na neúspěšné adopci se pokusil nárokovat svačinu někoho cizího. Zde je však patrný obrovský pokrok, ale pořád takové situace mohou být rizikové a je nutné jim věnovat pozornost a nadále na nich pracovat.

Tokar má moc rád fenečky, snese se i s vyrovnanými psy, ale soužití s psími kluky, vzhledem k Tokárkovo extrémnímu zájmu o jídlo, by bylo dosti rizikové. Tokar neřeší hospodářská zvířata, za srnkou v lese by se rozběhl spíše ze zvědavosti a pamlsek za odvolání je něj podstatnější.

Tokarovi zemřel jeho mladý pán a zůstal v domě s jeho starou křehkou maminkou, nad kterou postupně převzal velení. Došlo to tak daleko, že mu už nebyla schopná ani nasadit vodítko. Tokar byl tedy 2. 3. 2021 přijat k nám do azylu. První den stál po celou dobu v kotci, nehnutě v jednom místě. Druhý den si lehl a nehnutě ležel v jenom místě. Začali jsme se obávat, neboť tato a podobná plemena se mohou rozhodnout v důsledku velké změny (úmrtí majitele, změna domova, změna v hierarchii…) spáchat sebevraždu – takový pes si lehne, nepřijímá vodu ani potravu a vyčká na smrt. Třetí den jsem vyrazila vybavená vším možným pokusit se zaujmout jeho pozornost. Vařené teplé kuře ho napřed nijak nezaujalo, přestože už musel mít velký hlad. Po dlouhých hodinách však podlehl a konečně polovinu sežral. Postupně jsme si vyjasnili určitá pravidla, byl to však běh na dlouhou trať. Tokárek nás začal časem víc a víc vítat a bylo vidět, že je rád, že jsme tu s ním. Naznali jsme, že nastal čas prolomit ledy s jeho blokem s nasazením vodítka a odchodem na procházku. Toto opět znamenalo několikadenní tréning, ale kuře, veselá fenka a otevřené dveře a zvučné „jdeme“ ho přimělo ke spolupráci.

Postupně nám začal víc a víc věřit a dnes je s ním procházka za odměnu, stal se z něj velký pašák.

Pozdravy z nového domova:

Přejít nahoru