Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Neloo

Neloo je 10 letá kříženečka, která k nám byla přijata po zemřelém majiteli. Váží 10 kg a měří 30 cm v kohoutku. Na jedno očičko už nevidí, celkově ale je ještě vitální, i když už je pomalejší a chvílemi zmatená. Zvládne kratší procházku, do schodů chodí s obtížemi. Nela je sluníčko, které miluje lidi, děti, kočičky, pejsky a fenky i všechna zvířátka.

23. 7. 2021 – Přinášíme Vám nejsmutnější zprávu. S Neluškou, s jednou z nejhodnějších feneček pod sluncem, jsme se museli minulý týden navždy rozloučit. Neluška byla tichá, jemná, skromná fenečka, které k maximální spokojenosti stačily chvilky pomazlení, krátká procházka a večer trochu dobrého jídla. V tichosti čekávala, až přijdeme a všimneme si jí.

Neluška měla závěr života dosti pohnutý – umřel jí pán, zdědili jí nevlídní a hrubí opatrovníci, jejich známí naštěstí Nelušku vzali k sobě a požádali nás o přijetí. Na jedno oko slepou fenečku jsme hned na vstupní prohlídce objednali na neodkladnou operaci tříselné kýly, ze které se pak zotavila v domácí dočasné péči a po přeočkování jsme jí vzali do častonínské seniorské smečky, která bydlí v kuchyni a spává v posteli. Hned byla se všemi kamarád a užívala si celodenní lidské přítomnosti. Za krátký čas však méně a méně jedla a byla hodně spavá. Během necelých dvou dnů přešla do apatie a následovala další akutní operace – vyjmutí sleziny prorostlé nádory, které krvácely do dutiny břišní. Nebylo jisté, zda Neloo zvládne operaci, nicméně nebylo na vybranou, byla v ohrožení života. Ještě ten den byla slezina vyjmuta a Nelušku jsme po několika dalších dnech následné hospitalizace převzali domů, ale s hrozivou prognózou – pouhých několik týdnů života. Histopatologický rozbor vyjmutých nádorů totiž prokázal, že se jednalo o velmi agresivní nádor s vysokou pravděpodobností rychlého vzniku metastáz v dutině břišní či hrudní.

Následujících 5 týdnů Neloo vypadala skvěle, baštila s velkou chutí, mazlila se, procházkovala…jakoby hrozivá prognóza ani neexistovala. Často se stávalo, že když jsme seděli u stolu, něžně do nás strčila čumáčkem nebo nám přejela po noze pacinkou, jakoby chtěla říct: “Prosím, pohlaď mi chviličku.“ Celou dobu jsme jí podávali alespoň různé doplňky stravy a bylinky, s nadějí, že by mohly hrozící metastázy alespoň trochu zpomalit.

Po měsíci od vyjmutí nádorů jsme jeli na plánovanou kontrolu na ultrazvuk. Večer předtím navíc Neluška neměla zrovna chuť k jídlu a byla unavenější. Jakoby to bylo úplně naplánované. Nález tomu odpovídal – metastázy v játrech a prognóza několik dnů života. Neluška dostala paliativní medikaci. Odpoledne se jí ulevilo, ať už to bylo v důsledku nasazených léků nebo to byla úleva před samotným koncem, která přicházívá – užila si s radostí odpoledne s procházkou, odpočinkem na dvoře a na gauči a s obrovskou chutí spořádala svou poslední večeři. Celou noc spala klidně vedle mne v posteli. A ráno bylo zle. Nejedla, sotva se držela na nohou, zvětšovalo se jí bříško a bledly jí sliznice. Bylo evidentní, že krvácí nádory do břicha. Na nic jsme nečekali a odvezli ji k panu doktorovi, aby jí ukrátil poslední hodiny života v agonii. Neluško, naše malá statečná bojovnice, nikdy nezapomeneme!

Děkujeme z celého srdce všem dárcům, kteří napomohli Nelušce ke zkvalitnění závěru života a důstojnému odchodu.

Přejít nahoru