Rodinný azyl Dej pac!

Azyl Dej pac!

logo Dej pac!

Nela

Nela se k nám dostala úplně náhodou. Narazili jsme na ni cestou na kole, kdy při bližším prohlédnutí jsme spatřili otevřený nádor na břiše, ze kterého odkapával hnisající sekret, jež silně zapáchal. Vypátrali jsme, čí fenka je – s majitelkou proběhla dohoda na společnou návštěvu veterináře, který konstatoval, že se jedná o velké množství nádorů prorostlých oběma mléčnými lištami. Navrhl postupné odstranění obou lišt (prioritně lišta s otevřeným nádorem velikosti pomeranče) a kastraci. Vzhledem k osobní situaci se majitelka feny vzdala a odložila ji k nám do útulku.

Aktualizace k 15. 3. 2019: Nela absolvovala první operaci mléčné lišty. Před operací proběhla celá řada vyšetření, která rozhodla o tom, že Nelu má smysl léčit a že její šance na uzdravení je velká. Vyjmutí mléčné lišty včetně nádorů bylo náročné a Nela měla 52 stehů. Vzhledem k tomu, že nádory nechala exmajitelka narůstat půl roku, a obě lišty byly zcela prorostlé místy gigantickými útvary, nedostávalo se při šití kůže a byla místy napnutá. Pooperační rána se v místě, kde byl největší nádor a hned vedle kožní nádor, otevřela – v důsledku nedostatku kůže a díky nekrotizujicí části po kožním nádoru se z jedné strany část stehů vytrhla. Nela musela absolvovat další zákrok v celkové anestezii, kdy byla rána znovu sešita a odumřelá kůže odstraněna. Postupně se rána začala zacelovat, hojení probíhalo převážně sekundárně. Každý den jsme jezdili s Nelou na čištění, převazy a kontroly. Současně probíhala podpůrná léčba prostřednictvím biolampy, podáváním enzymů perorálně i z vnějšku, samozřejmostí byla ATB a NSAID perorálně i injekčně. Po měsíci byla nutná ještě druhá reoperace, kdy byla odstraněna kapsa z atrofované kůže a vazivový kanál – 20 stehů.

Nyní je pooperační rána zcela zhojena, Nela absolvovala také kastraci. Bohužel se však objevily metastázy v mízní uzlině. Z toho důvodu nyní navštěvujeme specializovanou onkologickou kliniku Animed v Brně. Nela má za sebou první dvě dávky chemoterapie, brzy bude následovat třetí a dále konzultace. Předběžně je léčebný plán stanoven tak, že první část chemoterapie by měla zastavit šíření do lymfatického systému. Následovat bude chirurgické odstranění druhé lišty a napadené uzliny. Nově přibyly také bulky v blízkosti již odstraněné lišty, ty budou prvně diagnostikovány, podle potřeby odstraněny. Zkráceně – při uvedené chirurgii by měly být odstraněny všechny diagnostikované nádory a napadené uzliny. Následovat bude další chemoterapie jako prevence tvoření dalších zhoubných buněk.

Aktualizace k 19. 6. 2019: Nela dnes podstoupila 4. operaci. Byla ji odstraněna polovina zbývající mléčné žlázy, zvětšená mízní uzlina a další nádorky v podpaží a v místě po dříve odstraněném obrovském nádoru. Operovaná byla na veterinární klinice ANIMED v Brně, které tímto moc děkujeme za úžasnou péči o naší holčičku. Nela do této doby prodělala operaci mléčné lišty, její reoperace, kastraci a dnes proběhl, doufáme, poslední zákrok. Mimoto podstoupila 3 kola chemoterapie, několik rtg plic, vyšetření krve a další potřebná vyšetření. Nela je neskutečná bojovnice, svůj stav a léčbu zvládá s obrovskou trpělivostí a užívá si každého dne.

Aktualizace k 2. 1. 2020: Nela je paliativní onkologický pacient na chemoterapii. Postupně jí přirůstají nové nádory v podpaždí a oblasti mléčných lišt, místo po největším chirurgicky odstraněném nádoru je trvale otevřené. Léčba se snaží nárůst zpomalit, ale bohužel předchozí majitelé nakonec doznali, že vše nechali bujet několik let a bohužel již není cesta k úplnému vyléčení. Docházíme dlouhodobě na specializovanou onkologickou kliniku Animed v Brně, která reaguje na vývoj Nelčiného stavu tak, aby mohla být stále tak šťastná, umazlená a mohla se přetahovat o klacek mnohdy s mnohem silnějšími psími kamarády, zato s její neskutečnou vervou a odhodláním. Posíláme za ni poděkování klinice Animed, zejména panu doktorovi Jakubovi Pfeifrovi!

A jaká je Nela teď u nás? Veselá až mile praštěná, uštěkaná (vyluzuje štěkovytí na přivítanou a kazí naše mazáky, kteří vědí, že před odchodem na procházku se sedí a mlčí), věčně táhne na vodítku, protože jsme nemožně pomalí, líže nám obličeje a hraje hru na něžně ochňapanou ruku, kouká, co kde ukrást nevhodného do psího žaludku, fexíruje malé psy a stokrát za den otravuje s vítáním.

Aktualizace k 20. 6. 2020: Rok a půl utekl jak voda a s ním i nejlepší období, kdy vyjma klidu po operacích užívala Nelunda života naplno. Zhoubné bujení se dařilo dlouho utlumit na minimum, nyní však už jsou možnosti veterinární vědy vyčerpané. Nádory pozvolna přirůstají a zdá se, že proti nim nemáme dostatečně účinné zbraně. Nasadily jsme ještě homeopatika, neustáváme v posilování imunity pomocí bylinných preparátů všeho druhu, ale je zřejmé, že cesta zpět už není. Nela dnes více odpočívá než dřív, raději se mazlí než řádí a hlavně má starost, čím si zaplnit bříško (a pak se tedy tváří kysele, když nesu lahvičku s hořkými bylinkami). My i ona už víme, že její pozemská cesta se krátí teď rychleji než kdykoli předtím. Přesto se neustále snažíme hledat cesty a léky na to, jak zastavit čas.

Aktualizace k 14. 7. 2020: Nelu jsme dnes nechali odejít za duhový most. Poslední měsíce jsme ještě zkoušeli boj všemi možnými prostředky na zvýšení imunity, regeneraci tkání, potlačení růstu zhoubných buněk… Boj se však ukázal jako nerovný – agresivní zhoubné bujení bylo silnější než jakékoli dostupné zbraně. Nele postupně zbytněla tkáň a začala tlačit v podpaždí a okolí ramene. Otekla ji nožička, bolela ji a nemohla dobře chodit. Poslední dny se došla jen napít a vyčůrat a zase chtěla ležet. Každý pohyb ji činil potíže, ani se už nemohla pořádně olízat. Do poslední chvíle měla velkou chuť k jídlu a každý náš příchod do kuchyně uvítala boucháním ocásku do gauče. Nela byla neskutečna bojovnice, na její odhodlaný pohled nikdy nezapomenu…jakoby říkala: budu s tebou, dokud můžu!

Přejít nahoru