Zoban

Sdílení:

Zoban je 13 letý kastrovaný kříženec boloňského psíka. Váží 10 kg a měří 35 cm v kohoutku. Zobík je veselý, hravý a akční psík. Je pro každou legraci – miluje míček, pošťuchování a kočkování s dětmi, mazlení, tulení. Zobánek se snese se psy i fenkami, jen má tendence je více obtěžovat nebo na ně zbytečně poštěkává. Zobíka k nám odložili majitelé, nenastavili mu hranice a pes vládl jim. Nakonec mu nemohli nasadit ani vodítko nebo mu dát misku, protože okamžitě kousal. Byl přijatý s velmi zanedbanou srstí – zcela pokrytý dredy, měl zanícené oči, uši a packu. Nyní je z něj heboučký frajer se sněhobílou srstí, který zcela zapomněl na svoji minulost. Menší ošetřování zvládne hravě, větší s náhubečkem, ale už je s ním vcelku dobré pořízení. Hledá klidného, důsledného a pevného majitele, který mu jasně vysvětlí, že pánem domácnosti je člověk a ne pes. Pak je Zob bezvadný a vtipný pes.

Zobánek musel kvůli potížím s prostatou na kastraci. Jen co se zahojil, začal marodit s okem, na které přes veškerou snahu dr. Beránka z Pardubic, nevidí. Oko už je klidné, zato netrvalo dlouho a vytvořila se mu perineální kýla. Operace byla náročná a rekonvalescence také, ale za tu novou kvalitu života to úsilí jistě stálo – kdo by stál o to, aby mu střevo dělalo bouli na zádech a hovínko se muselo vydloubávat prstem. Nu a teď tu máme hloubkový zánět kůže. A ten tedy pekelně svědí. Většina majitelů bílých psů tuší, jaké jsou potíže s dermatitidami a jak obtížné je diagnostikovat příčinu. Tak to teď má Zobánek právě na programu…dieta, léky, šamponování dvakrát denně, a co týden kontrola u veterináře.

Aktualizace 3.10.2020 – Náš smolař Zoban

Zobánka trápily problémy s kůží, už pěkně obrůstá a zdá se, že bude v pořádku. Nebyl by to ale on, aby neměl zase nějaký další problém – tentokrát akutní a závažný. Zoban začal močit s obtížemi a s příměsí krve. Na vyšetření se ukázalo, ze má močové kameny. Ty drobnější mu zčásti ucpávají močovou trubici a dráždí mu sliznici. V úterý ho čeká chirurgický zákrok. Doufáme, že vše půjde dobře a bude brzy bez obtíží.